Language selector
Menu
Witamy Witamy
Filozofia Filozofia
Kadra szkoleniowa Kadra szkoleniowa
Oferta TenisWil Oferta TenisWil
Konsultacje Konsultacje
Półkolonie 2020 Półkolonie 2020
Tenis dla dzieci Tenis dla dzieci
Nasze doświadczenie Nasze doświadczenie
Gdzie trenujemy ? Gdzie trenujemy ?
Nasi zawodnicy Nasi zawodnicy
Regulamin Regulamin
Opłaty Opłaty
RODO RODO
Blog / Aktualności Blog / Aktualności
Galeria Galeria
Zapytanie Zapytanie
Kontakt Kontakt
Jak dojechać? Jak dojechać?
Mapa serwisu Mapa serwisu
PrinterFriendly
Printer Friendly Page
Czy jesteś sportowcem?
2011/11/3 12:28:38 ( 3285 reads )


Aby poczuć się sportowcem, trzeba mieć w sobie ducha rywalizacji.Sport to rywalizacja. Pokaż mi jak rywalizujesz, a powiem ci jakim jesteś sportowcem. 
Sportowców dzielimy na amatorów i zawodowców. W polskim tenisie z niewiadomych przyczyn amator to osoba grająca dla przyjemności, a więc w celach rekreacyjnych. Gdy pojechałem na studia do Stanów Zjednoczonych i powiedziano mi, że aby grać muszę utrzymać status amatora, poczułem się urażony. Ja!! Amator!!! Wszak jestem wyczynowym zawodnikiem. Chwilę później dotarło do mnie, że różnica między amatorem i zawodowcem polega na tym, że ten ostatni bierze pieniądze za wyniki jakie uzyskuje w drodze rywalizacji, a ten pierwszy rywalizuje dla samych wyników. Niezależnie od terminu, wszystko sprowadza się do tego, że sportowców od reszty świata odróżnia to, że najwyżej wartościują w tym co robią rywalizację.  


Rywalizacja ma charakter uniwersalny. Rywalizuje każdy, nawet jeśli twierdzi, że tego nie robi. Dzieci rywalizują między sobą o uwagę dorosłych, dorośli rywalizują o miejsca pracy. Każde stworzenie w przyrodzie bierze się z życiem za bary, aby wypełnić swoje przeznaczenie. Sport pomaga rozwijać i pielęgnować w sobie tę podstawową wartość jaką jest rywalizacja.

Sportowcy przede wszystkim rywalizują z samym sobą. Ta rywalizacja jest najtrudniejsza, gdyż aby w niej zwyciężyć, trzeba pokonać własne słabości, wątpliwości czy ograniczenia. Najwięksi sportowcy są w tym po prostu najlepsi. Sport jest jednak dla wszystkich, nie tylko dla najlepszych.

Karierę tenisową zakończyłem dobrych kilka lat temu, ale wciąż czuję się sportowcem. Dlaczego? Ponieważ wciąż rywalizuję sam z sobą. Moja rywalizacja polega dzisiaj między innymi na tym, że wstałem o 5.30 rano i przebiegłem moją ulubioną poranną pętlę w czasie poniżej pół godziny. Zrobiłem również 300 „brzuchów” w wersji „ciężkiej” aby mieć wrażenie, że robię postępy. Czuję się dzięki temu sportowcem.

             A ty jak rywalizujesz?

Jeśli jesteś młodym zawodnikiem marzącym o profesjonalnej karierze, to czy zdołałeś uczynić z rywalizacji najważniejszą wartość w twoim tenisowym życiu?
Jeśli tak, to brawo, tenis profesjonalny czeka na takich jak ty. Jedyne czego potrzebujesz to zwyciężyć z samym sobą i nauczyć się rywalizować lepiej od innych. W tym na pewno pomogą ci dobrzy trenerzy.
Jeśli jednak rywalizacja nie przedstawia dla ciebie wartości to wybacz, ale uprawiasz rekreację, nie sport i nawet najlepsi trenerzy i najbardziej wyrozumiali rodzice nie pomogą ci w realizacji marzeń.

Jeśli już jesteś zawodowcem i pragniesz piąć się w światowych rankingach, to dzięki rywalizacji zarabiasz na chleb. Twoim rywalom należy się szacunek, gdyż to dzięki nim możesz wykonywać swoją pracę. Rywalizuj z pasją, gdyż to ona przyciąga tłumy, ale pamiętaj, że twoim pracodawcą jest zawodowiec po drugiej stronie siatki. W tenisie profesjonalnym zwycięża ten, który bardziej pragnie zwycięstwa. Pragnij go więc bardziej niż wszyscy znani ci rywale, a kto wie, może los ześle ci okazję, którą zdołasz wykorzystać.

Jeśli nie masz ambicji zawodniczych lub profesjonalnych, a chcesz jedynie poczuć się sportowcem, to rywalizuj. Zawsze próbuj lepiej, szybciej, dokładniej i spokojniej. W sporcie chodzi o doskonalenie zdolności psychofizycznych na bazie rywalizacji. Nic nie da ci takiej satysfakcji jak zwycięstwo, a przecież to o satysfakcję w życiu chodzi.

            Sportowcem jest więc każdy, kto trenuje by być lepszym, niż wczoraj, tydzień, miesiąc, rok temu, być lepszym od rywali.  Szacunek należy się każdemu prawdziwemu sportowcowi, w którego sercu gości rywalizacja. Jeśli więc jeszcze nim nie jesteś, serdecznie zapraszam cię do grona rywali.

 

 

Krystian Pfeiffer

 

 


Back Printer Friendly Page Send this Story to a Friend Printer Friendly Page
logo-3
 Nasz partner

stopka
© Graphik & Design WORLDSOFT

Username:
User Login
Your Email
*