Language selector
Menu
Witamy Witamy
Filozofia Filozofia
Kadra szkoleniowa Kadra szkoleniowa
Oferta TenisWil Oferta TenisWil
Konsultacje Konsultacje
Półkolonie 2020 Półkolonie 2020
Tenis dla dzieci Tenis dla dzieci
Nasze doświadczenie Nasze doświadczenie
Gdzie trenujemy ? Gdzie trenujemy ?
Nasi zawodnicy Nasi zawodnicy
Regulamin Regulamin
Opłaty Opłaty
RODO RODO
Blog / Aktualności Blog / Aktualności
Galeria Galeria
Zapytanie Zapytanie
Kontakt Kontakt
Jak dojechać? Jak dojechać?
Mapa serwisu Mapa serwisu
PrinterFriendly
Printer Friendly Page
Początek jest najważnieszy.
2011/10/14 0:34:59 ( 3241 reads )

Jak wielkie znaczenie na początku kariery tenisowej ma kontakt z doświadczonym trenerem szkoleniowcem.            „Najważniejszy w każdym działaniu jest początek”[1]. To zdanie padło z ust wielkiego myśliciela blisko dwa i pół tysiąca lat temu, który i dziś, w roku pańskim 2011, uznawany byłby za mędrca.

Jak ważny jest początek mogą powiedzieć profesjonalni trenerzy tenisa, do których trafiają zawodnicy aspirujący do wielkich tytułów a posiadający podstawowe błędy i zaniedbania w technice uderzeń, doborze oparć, pracy nóg, ocenie dystansów czy w koordynacji oko – stopa. Tego typu tenisiści mają tak zwany „sufit”, czyli napotykają na drodze swojej kariery barierę, od której odbijają się jak piłka od ściany. Tenis zawodowy jest bezwzględny niczym walka o przetrwanie w amazońskiej dżungli. Przetrwają najlepiej przystosowani do tej walki.

Co ma zrobić trener do którego trafia limitowany zawodnik? Może udawać, że wszystko jest w porządku i brać pieniądze za szkolenie wiedząc, że i tak niewiele z tej pracy wyniknie. Jeśli jednak jest zawodowcem, to postara się naprawić błędy i nadrobić zaniedbania. Niestety, to nadrabianie i poprawianie będzie wiązało się z długim i mozolnym procesem wyzbywania się przez podopiecznego niewłaściwych nawyków ruchowych i zastępowaniem ich nowymi, bardziej przydatnymi w walce z wymagającym przeciwnikiem.

Zmiana nawyków potrafi być bolesna i frustrująca. Bolesna fizycznie, ponieważ zmiana techniki wymusza odmienną od wcześniej wytrenowanej pracę mięśni i stawów, co naraża zawodnika na kontuzje, i bolesna psychicznie, gdyż często trzeba uczyć się od początku tego, co przecież powinno być opanowane kilka lat wcześniej.

Jak tego uniknąć? 

Zacząć dobrze, w dobrej szkole tenisa, pod okiem trenerów, którzy znają na wskroś podstawowe zasady rządzące walką w profesjonalnym tenisie i potrafią w ich myśl szkolić swoich podopiecznych od pierwszego kontaktu z rakietą, aż do zwycięstw w turniejach ATP czy WTA. Dobry, profesjonalny trener już od pierwszego treningu będzie pracował nad linią uderzenia, oceną dystansów i wszechstronnością poruszania się. Nic nie powstrzyma go od wyegzekwowania u swoich wychowanków wszystkich tych wartości, które w przyszłości pomogą im najskuteczniej walczyć o pozycję w światowych rankingach.

Pierwsze lata gry, są dla młodych tenisistów kluczowe, gdyż młody organizm uczy się w niewyobrażalnym tempie. Między piątym a dwunastym rokiem życia, tenisista nauczy się więcej niż przez cały pozostały czas trwania sportowej kariery. Tego okresu nie wolno zaniedbać, gdyż właśnie wtedy kształtuje się koordynacja, szybkość i zwinność. Wszystkie te cechy motoryczne, powinny być jednak rozwijane w kontekście optymalnego przygotowania organizmu do wyzwań jakie w przyszłości będzie stawiała przed adeptami tenisa rywalizacja wyczynowa i zawodowa. W tenisie szybkość startu do piłki jest równie ważna co umiejętność zatrzymania się, koordynacja oko – ręka często przeplata się z koniecznością zastosowania koordynacji oko – stopa, a zwinność, związana jest z umiejętnością utrzymania dynamicznej równowagi podczas wykonywania najtrudniejszych uderzeń.

Tylko wysokiej klasy specjaliści są w stanie już na samym początku pracy z młodym zawodnikiem wyegzekwować pracę nad tymi zdolnościami, w zgodzie z podstawowymi prawami biomechaniki tenisa.
Nie możemy również zapominać, że tenis to sport walki. Rywalizacja i współzawodnictwo odgrywają w nim kluczową rolę. Właściwie przeprowadzony trening powinien wywoływać w zawodnikach entuzjazm, gdyż tylko wtedy proces uczenia się zachodzi najszybciej pozwalając prawidłowo kształtować młodych tenisistów.

Jeśli więc zaczynać tenisową przygodę to dobrze i pod opieką doświadczonych trenerów, ponieważ „Gdy mędrzec zna początek sprawy, zna także jej koniec”[2].


Krystian Pfeiffer
Andrzej Sikorski[1] Platon. Uczta.

[2] Talmud

 


Back Printer Friendly Page Send this Story to a Friend Printer Friendly Page
logo-3
 Nasz partner

stopka
© Graphik & Design WORLDSOFT

Username:
User Login
Your Email
*