Language selector
Menu
Witamy Witamy
Filozofia Filozofia
Kadra szkoleniowa Kadra szkoleniowa
Oferta TenisWil 2023/2024 Oferta TenisWil 2023/2024
Konsultacje Konsultacje
Półkolonie 2024 Półkolonie 2024
Grupy wyczynowe Grupy wyczynowe
Tenis dla dzieci Tenis dla dzieci
Nasze doświadczenie Nasze doświadczenie
Gdzie trenujemy ? Gdzie trenujemy ?
Nasi zawodnicy Nasi zawodnicy
Regulamin Regulamin
Opłaty Opłaty
RODO RODO
Blog / Aktualności Blog / Aktualności
Galeria Galeria
Zapytanie Zapytanie
Kontakt Kontakt
Jak dojechać? Jak dojechać?
Mapa serwisu Mapa serwisu
PrinterFriendly
Printer Friendly Page
Seniorzy TenisWil rozpoczęli starty na kortach ziemnych.
2015/4/1 21:40:00 ( 2838 reads )   Maciej Rajski i Piotr Zbroja rozpoczęli sezon na kortach ziemnych od startów w dwóch turniejach
   zawodowych rangi Futures o puli nagród 10000$ w Casablance.Piotr Zbroja rozegrał 5 spotkań. W pierwszym turnieju przedarł się przez eliminacje i stanął do walki w turnieju głównym. Po dobrym meczu uległ tenisiście z Ukrainy – Alekseenko Gleb (883 ATP) 4-6, 2-6.
Maciej Rajski rozegrał 6 spotkań. W drugim turnieju dotarł do ćwierćfinału, uznając wyższość Francuza – Hamou Maxime 1-6, 2-6 w walce o półfinał.
Maciej zdobył 2 punkty do rankingu ATP.

Wychodząc na przeciw licznym pytaniom ze strony rodziców naszych młodych zawodników oraz samych zawodników, chcemy dzisiaj powiedzieć kilka słów o drodze do tenisa profesjonalnego, do którego przecież aspirują nasi najmłodsi tenisiści.
Pomimo, że będzie tu mowa o męskich turniejach ITF cyklu Futures, specyfika początków w zawodowym tenisie żeńskim jest podobna.
Co to jest Futures? Jak młody zawodnik może zostać zawodowym graczem?

Pomimo profesjonalnego podejścia do tenisa od początków kariery zawodniczej, droga rozwoju talentu i poziomu tenisowego nie gwarantuje statusu tenisisty zawodowego wszystkim tym, którzy wytrwale dążą do jego osiągnięcia.
Momentem, w którym tenisista wchodzi do kręgów uznanych zawodowych graczy, jest fakt zdobycia 1 Punktu ATP.
Punkty do rankingu ATP zdobywa się zwykle w turniejach z cyklu Futures o puli nagród 10000$ i 15000$.
W turniejach tych może praktycznie zagrać każdy, kto posiada IPIN (International Player Identification  Number) i czuje się na siłach do startu, do walki w profesjonalnym, dorosłym tenisie.
Rzeczą jednak podstawową jest dojrzałość i reprezentowany  poziom gry w tenisa, a o udziale w tych turniejach powinni decydować trenerzy.

Do turnieju w Casablance (Maroko) zgłosili się zawodnicy z ponad 20 państw. Większość z nich posiadała ranking ATP i długi staż zawodniczy. W eliminacjach do turnieju głównego (Singles Qualifying) grało około 50 tenisistów. Aby przejść niełatwe eliminacje, zawodnik nieposiadający punktów ATP musi zwyciężyć w trzech kolejnych meczach. Przegrana nie wchodzi w grę, bowiem oznacza wypadnięcie z turnieju. Dodatkowym utrudnieniem dla kwalifikantów jest nierzadkie rozgrywanie dwóch meczy dziennie, co w znaczny sposób weryfikuje poziom przygotowania fizycznego rywalizujących.
Ciekawostką turniejów kwalifikacyjnych jest również możliwość uczestnictwa w nich wyżej rangowanych graczy, którzy nie zgłosili się do turnieju w terminie i korzystają z wolnych miejsc w drabince. Taka sytuacja miała miejsce w drugim turnieju w Casablance, gdzie niespodzianką był udział Frederico Gil (Portugalia), który był klasyfikowany już w pierwszej setce ATP na pozycji 67.
Tenisiści walczą w turnieju kwalifikacyjnym o jedno z ośmiu miejsc, które gwarantuje udział w turnieju głównym (Singles Main Draw). Dopiero wygranie meczu w turnieju głównym przynosi tenisiście pierwszy punkt ATP i status zawodowego tenisisty.
Na tego rodzaju turniejach spotyka się w większości tenisistów dokładnie znających swój cel i dedykujących swoje najlepsze lata sportowej pasji i karierze.

Miło się przebywa w tym tenisowym świecie, gdzie rywalizacja na korcie łączy, uczy szacunku do rywala, pozwala zwyciężać, dotykać i doświadczać rytmu i atmosfery walki o każdy punkt.
Zdecydowana większość bohaterów tych zmagań jest otoczona swoimi trenerami, którzy dodają wydarzeniu rangi swoją obecnością i historią swych osiągnięć. Tak też było w Casablance, gdzie na turniejach pojawili się:
- Eduard Davydenko (Rosja), do niedawna coach - brat Nikolaya Davydenko, a obecnie podróżujący ze swoim synem Philipem,
- Oskar Burrieza (Hiszpania) – trener Javiera Marti, który zajmował nie tak dawno 170 ATP,
- Oskar Martinez (Hiszpania) – zwycięzca turnieju ATP w Atenach w 1994 roku ze swoimi podopiecznymi rodem z Moskwy.

Wszyscy tworzą wielka tenisową rodzinę - wspólne posiłki, mieszkanie w tym samym hotelu, rozmowy w wolnych chwilach, czy oglądanie meczy futbolu i tenisa, pokazują dobrą, czystą atmosferę, jaką potrafią stworzyć młodzi sportowcy. Oryginalnością niemalże zjawiskową jest fakt absolutnej nieobecności niezdrowych ambicji, pychy, czy też braku skromności.
Zrozumienie głębi sportowej rywalizacji i umiejętność zostawienia jej ognia zaciętości na właściwym miejscu, czyli na korcie tenisowym jest godna podziwu.
Jak wielce wychowawczy wpływ na rozwój młodych ludzi ma tenis.

Be strong when you are weak
Brave when you are scared
And humble when you are victorious

TenisWil


Maciej Rajski i Piotr Zbroja na kortach w Casablance, marzec 2015.


Drugi od lewej Frederico Gil - zwycięzca turnieju deblowego Futures 2 Casablanca.


Back Printer Friendly Page Send this Story to a Friend Printer Friendly Page
logo-3
 Nasz partner

stopka
© Graphik & Design WORLDSOFT

Username:
User Login
Your Email
*