Language selector
Menu
Witamy Witamy
Filozofia Filozofia
Kadra szkoleniowa Kadra szkoleniowa
Oferta TenisWil 2023/2024 Oferta TenisWil 2023/2024
Konsultacje Konsultacje
Półkolonie 2024 Półkolonie 2024
Grupy wyczynowe Grupy wyczynowe
Tenis dla dzieci Tenis dla dzieci
Nasze doświadczenie Nasze doświadczenie
Gdzie trenujemy ? Gdzie trenujemy ?
Nasi zawodnicy Nasi zawodnicy
Regulamin Regulamin
Opłaty Opłaty
RODO RODO
Blog / Aktualności Blog / Aktualności
Galeria Galeria
Zapytanie Zapytanie
Kontakt Kontakt
Jak dojechać? Jak dojechać?
Mapa serwisu Mapa serwisu
PrinterFriendly
Printer Friendly Page
Kompetencje, życzliwość, finansowanie.
2011/10/20 0:05:01 ( 3948 reads )

Dobry tenisista zaistnieć może w chwili, gdy kompetencje, finansowanie i zwykła życzliwość ludzka towarzyszą jego karierze.


Wielu młodych ludzi w Polsce przejawia nadzwyczajne predyspozycje do gry w tenisa. W każdej szkole można znaleźć kilkoro do kilkunastu dzieci, które zasługują na miano ruchowego talentu.

Obserwując tych młodych ludzi, nie mogę oprzeć się refleksji nad tym, jak długa droga czeka sześcioletniego adepta tenisa, jeśli zapragnie on kiedyś zdobyć pierwsze punkty w rankingu zawodowym.

Dzieci powinny mierzyć wysoko - pragnąć zagrać w turnieju wielkoszlemowym, osiągnąć pierwszą setkę ATP lub WTA czy wygrać wielkiego szlema. Dzieciństwo bez marzeń i fantazji jest smutne.

Gdy dziecko zaczyna dorastać, również  powinno mierzyć wysoko – zdobyć mistrzostwo Polski, reprezentować kraj w rozgrywkach międzynarodowych, piąć się w rankingach ETA i ITF, zdobywać pierwsze doświadczenia w zawodowych turniejach rangi Futures. Dorastanie bez marzeń jest niebezpieczne.

Młody dorosły powinien dążyć do realizacji swych młodzieńczych marzeń - studiować dzięki stypendiom sportowym na renomowanych uczelniach, walczyć w turniejach zawodowych o awans do pierwszej setki i emeryturę ATP lub WTA, budować swoją przyszłość na bazie tego co wypracował w dzieciństwie i w okresie dorastania. Dorosłość bez marzeń jest smutna i niebezpieczna.

Łatwo jest marzyć będąc dzieckiem. Pełen zwątpień i niepewności okres dorastania unicestwia wiele dziecięcych marzeń. Dorosłość i tak zwana szara rzeczywistość często zmusza ludzi do porzucenia marzeń i poszukiwania satysfakcji w małych rzeczach.

Nie musi tak być. Dziecięce marzenia można urzeczywistnić, na ich bazie zbudować bardzo ciekawe życie w którym praca, hobby i wypoczynek zlewają się w jedną całość. Możliwe jest to w chwili gdy młody adept tenisa spotka się z kompetencją i życzliwością ze strony trenerów, rodziców i osób związanych z rozwojem kariery młodego sportowca.

Kompetencja związana jest przede wszystkim z osobą trenera, odpowiedzialnego za prawidłowy rozwój kariery tenisisty. Kompetentny trener to taki, który zna i potrafi egzekwować właściwą technikę uderzeń, ocenę dystansów i  pracę nóg, najbardziej efektywną w profesjonalnym tenisie, dzięki czemu już od najmłodszych lat jest w stanie pracować nad właściwymi nawykami ruchowymi swoich podopiecznych.  Kompetencja szkoleniowca przejawia się również w tym, że zdaje sobie sprawę z tego jakie umiejętności należy rozwijać w określonym wieku aby nie przegapić żadnego z kluczowych okresów rozwojowych. Kompetentny trener to w końcu pasjonat swojego fachu, uwielbiający pracę z dziećmi i młodzieżą, rozpalający ogień pragnień swoich wychowanków.

Aby marzenia młodego talentu mogły się ziścić, kompetentny trener musi spotkać się z życzliwością rodziców. Idealny rodzic tenisisty, to osoba całkowicie ufająca trenerowi i skoncentrowana na dbałości o zdrowie fizyczne i psychiczne swojego ukochanego dziecka. Taki rodzic nie krytykuje i powstrzymuje się od ocen w kwestiach tenisowych, pozostawiając je trenerowi. Jego najważniejszą rolą jest wyegzekwowanie higienicznego trybu życia swojej pociechy (sen i odżywianie) oraz zapewnienie pełnego komfortu emocjonalnego dziecka poprzez bezwarunkową miłość i niezachwianą wiarę w możliwości latorośli.

Aby kompetencja trenera i życzliwość rodziców mogły wydać owoce w postaci sportowych sukcesów młodego zawodnika, cały układ musi funkcjonować w bardzo życzliwym środowisku. Tym środowiskiem jest klub tenisowy. Tu również niezbędna jest atmosfera wsparcia i wspólnego dążenia do celu, jakim jest osiągnięcie przez wychowanków klubu mistrzostwa sportowego. Każdy trener i rodzic doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że podstawą sportu jest zdrowa rywalizacja. Aby była ona jednak zdrowa musi zachodzić pomiędzy zawodnikami, nigdy pomiędzy rodzicami czy trenerami. My trenerzy i rodzice nie możemy sobie pozwolić na przeniesienie rywalizacji z kortu na grunt prywatny. Musimy wiedzieć i mieć zawsze na uwadze fakt, że im wyższy poziom reprezentują zawodnicy klubu w którym trenuje nasze dziecko, tym większa jest szansa na to, że zrealizuje ono swoje marzenia.

Aby układ trener – zawodnik mógł funkcjonować w atmosferze kompetencji i życzliwości potrzebna jest energia. Tą energią jest finansowanie. Kompetentny trener kosztuje, podobnie jak wyjazdy na turnieje. Warto jednak postawić na jakość już od samego początku, gdyż to właśnie daje największą szansę młodemu tenisiście lub tenisistce na uzyskanie rankingu zawodowego w wieku juniora, co znowu jest gwarancją świetnego startu w życie związanego ze stypendiami sportowymi na znakomitych uczelniach wyższych w kraju i na świecie. Kompetentny trener przygotuje również tenisistę do kariery zawodowej, dającej możliwość zarobków na poziomie miliona dolarów rocznie i szansę przejścia na emeryturę ATP lub WTA w wieku 30 lat.

Ciężar finansowania kariery młodego tenisisty najczęściej spoczywa na rodzicach. Najzdolniejsi czasem  mogą liczyć na pomoc klubu. Wybitne jednostki odnoszące sukcesy na arenie międzynarodowej niekiedy uzyskują wsparcie ze strony sponsorów prywatnych. Zawodowcy finansują się już sami, zarabiając nagrodami z turniejów, reklamami, meczami pokazowymi lub grą w ligach europejskich. Ci którzy zdecydują się na karierę uniwersytecką, dzięki wypracowanemu rankingowi ATP lub WTA, zapewniają sobie finansowanie dzięki stypendiom sportowym pokrywającym bardzo często każdy aspekt studenckiego życia, w zamian za grę dla uczelnianej drużyny. Najważniejsze są jednak początki. Warto dobrze zacząć. Zainwestować w solidne podstawy tenisowego rzemiosła, aby później zawodnik nie musiał rezygnować ze swoich marzeń z powodu błędów w technice czy niewłaściwie ukształtowanej pracy nóg.

Kompetencja, życzliwość i finansowanie to trzy niezbędne elementy, których oddziaływanie na karierę tenisisty musi zachodzić jednocześnie i z maksymalną siłą. Życzę każdemu utalentowanemu adeptowi tenisowego fachu, marzącemu o wspaniałej karierze, aby spotkał się z życzliwością swoich najbliższych, kompetencją swojego trenera oraz aby miał środki na to by rozwijać swój talent.

Krystian Pfeiffer

 

 


Back Printer Friendly Page Send this Story to a Friend Printer Friendly Page
logo-3
 Nasz partner

stopka
© Graphik & Design WORLDSOFT

Username:
User Login
Your Email
*